Alcaldes of San Antonio (1836 - 1731) Photos Not Available

page 1  2  3  Alcaldes

Alcalde Dates in Office
Jose Maria Salinas from April 6, 1836
Francisco Antonio Ruiz to February 1836
Jose Angel Navarro 1835
Juan Nepomuceno Seguin 1834
Miguel Arciniega 1833
Jose Antonio de la Garza 1832
Jose Maria Salinas 1831
Miguel Arciniega 1830
Gaspar Flores 1829
Juan Martin de Veramendi 1828
Jose Maria Salinas 1827
Juan Jose Zambrano 1826
Juan Martin de Veramendi 1825
Gaspar Flores 1824
Manuel Ytturri Castillo 1823
Jose Maria Salinas 1822
Jose Angel Navarro 1821
Jose Erasmo Seguin from July 25, 1820
Francisco Flores to July 24, 1820
Francisco Montes de Oca 1819
Jose Maria Zambrano 1818
Francisco Flores 1817
Domingo Bustillos 1816
Jose Maria Zambrano 1815
Jose Antonio Saucedo October 1813 - 1814
Jose Antonio de la Garza to October 1813
Clemente Delgado 1812
Francisco Travieso April - December, 1811
Gaspar Flores to February 1811
Manuel Delgado 1810
Manuel Maria Barrera 1809
Ignacio Perez 1808
Angel Navarro from May 1807
Jose Antonio Saucedo 1806 - May 1807
Ignacio Perez 1805
Tomas de Arocha 1804
Joseph Phelix Menchaca 1803
Jose Antonio Saucedo 1802
Manuel Maria Barrera 1801
Manuel Delgado 1800
Juan Joseph de la Garza 1799
Manuel de Arocha 1798
Joesph Roberto Nunez 1797
Salvador Rodriguez 1796
Joseph Phelix Menchaca 1795
Ramon de las Fuentes 1794
Manuel de Arocha 1793
Vincente Ferrer Enriques de Amador 1792
Francisco de Arocha 1791
Ignacio Calvillo 1789 - 1790
Joseph Phelix Menchaca 1788
Simon de Arocha 1787
Juan Joseph de la Santa 1786
Salvador Rodriguez 1785
Francisco Javier Rodriguez 1784
Manuel Delgado 1783
Juan Joseph de la Santa 1782
Francisco Flores de Abrego 1781
Thoribio de la Fuente Fernandez 1780
Francisco Flores de Abrego 1779
Joseph Phelix Menchaca 1778
Manuel Delgado 1777
Vincente Alvarez Travieso 1776
Amador Delgado 1775
Joaquin Menchaca 1774
Domingo Delgado 1772 - 1773
Joseph Phelix Menchaca 1771
Simon de Arocha 1770
Francisco Flores de Abrego 1769
Jacinto Delgado 1768
Miguel Gortari 1767
Domingo Delgado 1766
Bernabe de Carbajal 1765
Ignacio Lorenzo de Armas from April 1764
Francisco Delgado to April, 1764
Luis Antonio Menchaca 1763
Juan Joseph Flores 1762
Alberto Lopez Aguado y Villafuerte 1761
Martin Lorenzo de Armas 1759 - 1760
Juan Joseph Flores de Abrego 1758
Joseph Curbelo 1757
Alberto Lopez Aguado y Villafuerte 1756
Manuel Delgado 1755
Joseph Curbelo 1754
Luis Antonio Menchaca 1752 - 1753
Joseph Curbelo 1751
Juan Joseph Padron 1750
Joseph Leal 1749
Juan Joseph Padron 1748
Mateo Perez 1747
Joseph Curbelo 1746
Juan Joseph Montes de Oca 1745
Alberto Lopez Aguado y Villafuerte 1744
Antonio Sosa 1743
Patricio Rodriguez 1742
Antonio Rodriguez Mederos 1741
Juan Delgado 1740
Juan Curbelo 1739
Ignacio Lorenzo de Armas 1738
Juan Curbelo 1737
Antonio de los Santos 1736
Juan Leal Goraz 1735
Manuel de Niz 1734
Antonio de los Santos 1733
Juan Leal Goraz August 1, 1731 - 1732


page 1  2  3  Alcaldes